Veļas žāvēšana ārā: saule un vējš kā dabiski palīgi
Veļa, kas maigi plīvo vējā un pat skapī patīkami smaržo: veļas žāvēšana ārā sagādā lielu prieku un ir iespējama gandrīz visur. Videi draudzīgākais žāvēšanas veids var prasīt vairāk darba nekā veļas žāvētāja lietošana, taču tam ir arī daudz priekšrocību. Kā vislabāk izžāvēt veļu ārā un kam jāpievērš uzmanība, izvēloties vietu – vai tas būtu balkons, terase vai dārzs –, skaidrojam šajā rakstā.
Saturs
Iemesli veļas žāvēšanai ārā
Veļas žāvēšanai ārā ir vairākas priekšrocības:
- Žāvēšana ārā ir bez maksas
- Enerģijas patēriņa samazināšana ir labvēlīga arī videi
- Ārā žāvēta veļa ir mīksta
- Ārā žāvētai veļai pat bez mīkstinātāja ir īpaši laba smarža
- Atšķirībā no žāvēšanas telpās, nepalielinās gaisa mitrums un pelējuma sēnīšu risks.
Ja nav ierobežots laiks un veļas žāvētāja lietošana nav nepieciešama, veļas žāvēšana ārā ir pat ļoti ieteicama.
Kur vislabāk žāvēt veļu ārā?
Veļu var žāvēt gan uz balkona, gan terasē, gan dārzā. Izvēloties vietu, svarīga loma ir vairākiem faktoriem: Pirmkārt, nepieciešams pietiekami daudz vietas, lai uzstādītu veļas žāvētāju, veļas auklu vai veļas grozu. Otrkārt, vietai jānodrošina laba gaisa cirkulācija, lai iztvaikojošais ūdens varētu ātri aizplūst. Tāpēc ļoti mazs, nosegts balkons vai lodžija ne vienmēr ir labākā izvēle. Žāvējot veļu dārzā, jārūpējas, lai veļa nekarātos tieši zem kokiem, tā izvairoties no sasmērēšanās. Un, protams, vieta ar nelielu saules gaismu ir labāka veļas žāvēšanai nekā ēnainas vietas. Pārmērīga un tieša saules gaisma savukārt var izraisīt krāsainu audumu izbalēšanu.

Kā pareizi izkārt veļu?
Lai žāvētu veļu ārā, vispirms jāiegādājas atbilstošs aprīkojums. Mazākiem balkoniem piemēroti būs kompakti veļas žāvētāji. Tomēr to trūkums ir tas, ka vienlaikus varēsi izžāvēt tikai nelielu daudzumu veļas. Lielas lietas, piemēram, palagi, bieži vien var aizņemt visu žāvētāju vai sniegties līdz zemei.
Terasē parasti ir vairāk vietas, tāpēc tajā var novietot arī lielāku veļas žāvētāju. Dārzā ir vērts apsvērt veļas karuseļa uzstādīšanu, kas ir stingri jānostiprina zemē. Tas ļauj vienlaikus izžāvēt lielu daudzumu veļas. Ja vēlies, vari starp diviem kokiem novilkt vienkāršu veļas auklu.
Jo lielāks atstatums tiek atstāts starp atsevišķiem apģērba gabaliem, jo ātrāk tie izžūst.
Kādi laikapstākļi ir piemēroti žāvēšanai ārā?
Lai veļa droši turētos un nenokristu, vai vējš to neaizpūstu, tā jāpiestiprina ar veļas knaģiem. Veļas knaģus ieteicams glabāt ērtā groziņā. Tāpat noderēs arī veļas grozs, lai ērti pārnestu izžāvēto veļu atpakaļ iekštelpās vai mājā.
Kādi laikapstākļi ir piemēroti veļas žāvēšanai ārā?
Tas, ka lietus laikā nav laba doma žāvēt veļu ārā, ir pašsaprotami. Tomēr, neskatoties uz to, veļu ārā var žāvēt visu gadu – pat ziemā, pie mīnus grādiem, tas ir iespējams, pateicoties sublimācijai (ūdens pārvēršanās ledus tvaikos). Āra gaisa temperatūra šajā gadījumā nav pats svarīgākais faktors.
Ideāli apstākļi ir sauss gaiss un viegls vējš, kas palīdz mitrumam ātrāk iztvaikot no apģērba. Pārāk augsta gaisa mitruma gadījumā gaiss nespēj uzņemt pietiekami daudz mitruma no veļas, tāpēc veļa paliek mitrāka ilgāk. Vējš, neatkarīgi no tā, vai tas ir silts vai auksts, paātrina iztvaikošanu un saīsina žūšanas laiku.
Laikapstākļi | Žūšanas laiks |
---|---|
Saule, viegls vējš, 15–20 °C | 4–8 stundas |
Spilgta saule, sauss gaiss, 25 °C un vairāk | 2 stundas |
Bez saules, zem 15 °C | Līdz 3 dienām |
Sauss gaiss, zem 0 °C | 1–2 dienas |