PADOMI UZSĀKOT SKOLAS GAITAS
Dr. Dana Isarova
Pediatre
– Tuvojoties rudens saslimšanas sezonai, kā vecāki var stiprināt bērna imūnsistēmu, lai tie nesaslimtu, atgriežoties skolā?
Termins “imunitātes stiprināšana” ir maldinošs, jo rada iespaidu, ka, ja kaut ko darīsim, tad nesaslimsim. Man patīk runāt par “imunitātes uzturēšanu tonusā”, kad nodrošinām visu, lai tā iespējami labi reaģētu uz mikrobiem (visos gadījumos tas nebūs pietiekami, jo daži mikrobi ir viltīgi!). Bērns pirmajos skolas gados neizbēgami slimos līdz imūnā sistēma nobriedīs, taču vecāki var veikt šādus pasākumus:
- pārliecināties, vai veiktas visas rutīnas vakcīnas + rudenī veikt vakcināciju pret gripu un Covid-19,
- uzturēt “imunitātes tonusu” (veselīgs dzīvesveids) - pilnvērtīgas un regulāras maltītes, pietiekama šķidruma uzņemšana katru dienu, samērīgs mācību, hobiju un atpūtas režīms, miega daudzums un kvalitāte, kā arī regulāras, mērenas fiziskās aktivitātes,
- ar ārstu lemt par papildus D vitamīna lietošanu rudens/ziemas sezonā.
– Kā vecāki var palīdzēt bērnam saglabāt veselīgu psihoemocionālo veselību un labsajūtu grūtā mācību gada laikā?
Ir svarīgi palīdzēt bērnam ievērot veselīga dzīvesveida pamatprincipus. Uzmanība jāpievērš ne tikai skolas sekmēm (kas netieši arī varētu liecināt par bērna psihoemocionālo veselību!), bet arī aktīvi interesēties par ar mācībām nesaistītajām skolas lietām, attiecībām klasē, konfliktiem. Būtiski, ka bērnam tiek nodrošinātas arī ārpusskolas aktivitātes - ļaut bērnam izmēģināt dažādus hobijus un būt atbalstošiem tajā, ko viņš beigās izvēlas pats. Hobiji, kuri padodas, veicina bērna labsajūtu, pašapziņas celšanos un spēju adaptēties dažādās situācijās. Skolas vecumā bērni jau pietiekami labi spēj formulēt savas izjūtas un vajadzības, un vecākiem tajā būtu jāieklausās. Ja neveicās mācībās, tad bērnu nebārt un nepieprasīt labākas sekmes, bet censties noskaidrot neizdošanās iemeslu un mēģināt palīdzēt to risināt.
– Kas vecākiem jāņem vērā no ergonomikas viedokļa, lai nodrošinātu veselīgu bērna izaugšanu?
Bērnam ir noteikti jābūt iekārtotai atsevišķai “darba vietai”, kur ir ilgstošākai sēdēšanai paredzēts ērts krēsls (lai varētu noturēt taisnu muguru un pareizu ķermeņa pozu), pietiekams apgaismojums, atbilstošs attālums no bērna acīm līdz datora ekrānam (ja tāds ir) un darba galda virsmai. Jāatgādina par 10 - 15 min atpūtu katru stundu, kamēr bērns veic mājasdarbus. Skolas piederumu un grāmatu nēsāšanai vēlama mugursoma ar pietiekami platām plecu lencēm, kuru garums noregulēts tā, lai nesot somu, netiktu izliekta muguras apakšējā daļa. Somas svaram jābūt 10 - 15% no bērna ķermeņa svara.