Kā bērni mācās runāt un kā tu vari atbalstīt sava mazuļa valodas attīstību spēlējoties
Tavs mazulis vēl nav piedzimis, taču viņa valodas attīstība jau ir sākusies – patiesībā tā sākas jau dzemdē. No 22. grūtniecības nedēļas tavs mazulis sāk dzirdēt pirmās skaņas, klausīties tavā balsī un sajust melodijas. Pēc dzimšanas pirmie vārdi būs "Ma-ma" un "Te-te". Tomēr līdz pirmo teikumu izteikšanai vēl būs jāgaida ilgāks laiks.
Kad un cik ātri bērni mācās runāt, ir atkarīgs no vairākiem faktoriem. Tu vari palīdzēt savam mazulim attīstīt valodu, piedāvājot viņam spēļu aktivitātes, kas veicina viņa valodas apguves attīstību. Šeit atradīsi noderīgu informāciju un padomus par valodas attīstību atbilstoši tava mazuļa vecumam.
Kas nepieciešams tavam mazulim, lai viņš iemācītos runāt?

Tavam mazulim jau no dzimšanas ir viss nepieciešamais, lai viņš būtu gatavs valodas apguvei. Mazulim ir diafragma, lūpas, kognitīvās spējas, mēle, kā arī dzirde un balss saites. Visi muskuļi un orgāni ir izveidoti un attīstīti tā, lai valodas apguve būtu dabisks process, kas norisinās dažādos attīstības posmos.
Kad mazulis sāk runāt? Posmi līdz pirmajai dzimšanas dienai
Pirmās četras dzīves nedēļas
Tavs mazais raud, kad viņam ir izsalkums, viņš ir noguris vai nejūtas labi. Tādā veidā viņš jau dalās savās sajūtās. Vecāki ātri saprot, kas šobrīd traucē mazulim. Pirmajās četrās dzīves nedēļās mazulis jau spēj atšķirt tavu mierinošo balsi no citām skaņām.
Otrais mēnesis
Aptuveni sešu nedēļu vecumā bērniņš sāk izdvest savas pirmās skaņas, kas izpaužas kā dūdošana un ņurdēšana. To sauc arī par pirmo pļāpāšanas fāzi. Daudziem mazuļiem šajā posmā novērojams arī pirmais apzinātais smaids.
Trešais mēnesis
Šajā vecumā mazuļi sāk izdalīt pirmās rīkles skaņas. Mēle ieslīd mutes aizmugurējā daļā, un neapzināta dūdošana pārvēršas gurdzošā skaņā, kurā dzirdamas arī dažas R skaņas.
Ceturtais un piektais mēnesis
Tavs mazais arvien labāk pārvalda savu balsi. Tas ir viens no pirmajiem svarīgajiem pagrieziena punktiem, lai tavs mazulis iemācītos runāt, jo viņš tagad apzināti lieto savu balsi. Sākas agrīnās bērnības monologs – bērniņš smejas un gavilē aiz prieka un sāk "pļāpāt". Dažus bērnus vairs nemaz nevar apturēt, savukārt citi ir atturīgāki un tikai ik pa laikam izdod dažas skaņas.
Sestais mēnesis
Aptuveni sestajā mēnesī sākas otrā pļāpāšanas fāze, kas ir diezgan līdzīga nobriedušas valodas attīstībai. Tavs mazulis sāk likt kopā pirmās zilbes – piemēram, tas izklausās šādi: “lalalalal”.
Septītais līdz devītais mēnesis
Tavs mazais tagad veido veselas zilbju virknes. Šajā laikā “mammamam” beidzot kļūst par “ma-ma”. Sākumā šim vārdam nav nekādas nozīmes. Tomēr, balstoties uz tavu priecīgo reakciju, mazulis ātri sasaista šīs skaņas ar tevi. Drīz viņš apzināti sauks “Ma-Ma”, lai uzrunātu tevi.
Devītais mēnesis
Valodas attīstība rit pilnā sparā, un sākas tā sauktā pēcpļāpāšanas fāze. Lai gan jūsu mazulis apzināti izsaka tikai dažus vārdus, viņš jau var nosaukt simtiem lietu, un to skaits katru dienu palielinās. Tagad ir tikai laika jautājums, kad no tava mazuļa izburbuļos pirmie vārdi un vēlāk arī pirmie teikumi.
Svarīgi:
Katrs bērns ir unikāls, un arī valodas apguve ne vienmēr norit pēc viena un tā paša modeļa. Ir arī tā sauktie "vēlie runātāji". Šie bērni uzsūc vārdus kā sūkļi, bet runāt sāk vēlāk nekā citi. Tomēr dažu nedēļu vai mēnešu laikā viņi sasniedz vienaudžu līmeni. Regulāro bērnu veselības pārbaužu laikā tiek novērtēta arī bērna valodas attīstība. Ja tomēr uztraucies, ka tavs mazulis vēl nav iemācījies runāt, ir ieteicams konsultēties ar savu pediatru.
Kā vari atbalstīt sava bērna runas apguvi?

Lasīšana, dziedāšana un stāstīšana – viss šis ir ļoti svarīgi tavam mazulim, lai viņš apgūtu valodu. Svarīgi ir pielāgot šīs metodes tava bērna vajadzībām un attīstības līmenim. Izskaidro un parādi viņam pasauli, pat ja zini, ka tavs mazais vēl visu nesaprot. Fona trokšņi, piemēram, televīzija vai radio, parasti pārlieku stimulē bērnus. Tāpēc, kad bērns ir klāt, tie jāsamazina līdz minimumam.

Rotaļlietas, kas palīdz bērniem iemācīties runāt
Grāmatas ir ideāli piemērotas, lai palīdzētu jūsu mazajam apgūt valodas prasmes – ja vien viņš izrāda interesi. Ir svarīgi ne tikai nosaukt attēlus, bet arī precīzi paskaidrot, kas tajos notiek. Lielisks atbalsts ir arī roku lelles (derēs arī jūsu mīļākais rotaļu lācītis), ar kurām varat stāstīt stāstus vai dziedāt dziesmas. Arī pirkstu dzejoļi piesaista bērnus un veicina valodas apguvi.
Kopsavilkums:
Daudziem vecākiem viņu mazā bērniņa pirmie vārdi ir kaut kas ļoti īpašs, un tie tiek gaidīti ar lielu aizrautību. Kad jūsu mazulis sāk runāt, ir daudz lietu, ko varat darīt, lai viņu iedrošinātu un atbalstītu. Tomēr vissvarīgākais ir tas, lai tu jau no pirmā brīža daudz runātu ar savu mazo, nosauktu visas ikdienas lietas un iekļautu viņu katrā aktivitātē. Kādā brīdī tu pamanīsi, cik daudz tavs mazulis jau saprot. Aptuveni piektajā dzimšanas dienā valodas attīstība būs pabeigta. Tomēr tavs mazais mīlulis turpinās mācīties jaunus vārdus un savienojumus visu mūžu. Mācīšanās nekad nebeidzas.